Toruńska Tuba Dei

Są miejsca wyjątkowe, i bywają w takich miejscach równie wyjątkowe ich elementy…

Takim „elementem” Wyjątkowego miejsca, jakim jest Toruń, i to elementem zazwyczaj niesłyszanym (ba! o którego istnieniu nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy) jest właśnie Tuba Dei.

Będzie można posłuchać o tym niezwyczajnym Dzwonie (tak, specjalnie piszę z dużej litery!!)

w Toruniu – 16 lutego od godziny 18:00, w Książnicy Kopernikańskiej, przy ulicy Słowackiego 8.

Tutaj zamieszczam żywcem skopiowane zaproszenie i informację, jaką na fb zamieściła Pani Katarzyna Kluczwajd. Do tego obowiązkowa lektura TUTAJ i TUTAJ

Ale także TUTAJ zamieszczam nagranie przepięknego dźwięku Dzwonu. Są dzwony brzmiące jak patelnia czy garnek, i są piękne, czyste i dostojne. Takie, których dźwięk uszlachetnia, zaszczyca i pozostawia długo  wrażenie udziału w Misterium… Taka jest właśnie Tuba Dei.

Tuba Dei, największy dzwon średniowieczny w Polsce – wydawać by się mogło, że wiemy o nim (prawie) wszystko. Ale nauka, a raczej dociekliwi badacze, wciąż stawiają nowe pytania i szukają na nie odpowiedzi.

KRZYSZTOF PRZEGIĘTKA opowie o wynikach najnowszych badań – fizycznych i historycznych – dotyczących sławnego toruńskiego instrumentu muzycznego, odpowie na wiele pytań, postawi nowe hipotezy. Pokaże, jak fascynujące może być odkrywanie przeszłości rodzinnego miasta przy pomocy interdyscyplinarnych badań. Podczas spotkania do nabycia książka, z artykułem Krzysztofa Przegiętki o Tuba Dei.

Dr KRZYSZTOF PRZEGIĘTKA jest fizykiem (UMK). Dziedzina pozornie odległa od historii, zabytkoznawstwa i historii sztuki, ale szerokie, humanistyczne zainteresowania Autora są charakterystyczne dla klasycznego naukowca. Krzysztof Przegiętka łączy je ze swoja profesją i efektywnie wykorzystuje – z korzyścią dla wiedzy o zabytkach. Zajmuje się m.in. badaniem i zastosowaniem do datowania zjawiska luminescencji.

Jest miłośnikiem Torunia, pasjonatem historii miasta oraz historii nauki i techniki, autorem publikacji m.in. na temat Tuba Dei, zegarów słonecznych (nie wspominając o publikacjach naukowych z dziedziny fizyki). Należy do elitarnego grona dzwonników katedralnych (od 1985 roku), co nie jest bez wpływu na Jego szczególne zainteresowanie Trąbą Bożą.

Zagadnienia kampanologiczne (czyli dotyczące dzwonów), dotyczące także toruńskich instrumentów- m.in. w książkach, jak niżej (http://www.shs.pl/sklep/index.php…).

Szczególnie polecam tę o tajemnicach Tuba Dei, z płytą = nagranie muzyki toruńskich dzwonów to ewenement! (http://www.tnoik.com.pl/…/Tajemnice-starych-dzwonow-Tor…/195)

Katarzyna Kluczwajd's photo.          Katarzyna Kluczwajd's photo.          Katarzyna Kluczwajd's photo.          

 

 

Kategorie:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s