Moje różne takie…

Pozbierałam pieczołowicie moje różne pogaduchy. Takie do kamery, czy aparatu. Pozbierałam też moje zdjęcia zamienione w pokazy slajdów. Bo Tutivillus jest dość ruchliwy, i robi różne rzeczy. Nie chcę by to wszystko przepadło, by się zawieruszyło 😉

A zatem – przyjemności w słuchaniu i oglądaniu.

1. Oto mój kanał YouTube do wyboru, do koloru. Składa się ze zdjęć ułożonych w pokazy slajdów.

2. A tutaj – Audiobook pt. „Ciekawostki gotyku ceglanego w Gdańsku”. To parę moich tekstów sprzed paru lat, złożonych w audiobook przez visitgdansk.com. To niesłychanie miłe móc powiedzieć, że czytała mnie… Krystyna Czubówna 😉

3. W 2020 roku, zabroniono ludziom zwiedzania, podróży, i chciano wszystkich pozamykać w domach. Zewsząd bombardowano hiobowymi wieściami, wzbudzającymi panikę i poczucie strachu. Zatem dla otuchy i dla odreagowania – wraz z visitgdansk.com i PolandbyLocals dwukrotnie wędrowałam po Gdańsku, śladami gotyku. Wiem z licznych maili i spotkań na ulicach Gdańska, że oba filmy sprawiły wiele radości oglądającym. To bardzo miłe, kiedy przygodnie spotkane osoby na ulicy rozpoznają narratora obu gotyków 🙂 ale też miłe, że i uczniowie z chęcią oglądają oba filmiki.

Szczególnie dużo sentymentu mam do drugiego z filmów o gdańskim gotyku. Udało nam się bowiem zaprosić do udziału nie byle kogo, bo samą Panią Kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana, czyli Panią Iwonę Berent (tutaj link do wykładu Pani Iwony Berent). Niedawno została laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej

I tak – PIERWSZY SPACER ŚLADAMI GOTYKU W GDAŃSKU miał premierę w maju 2020 roku.

Natomiast DRUGI SPACER ŚLADAMI GOTYKU W GDAŃSKU ukazał się w lipcu 2020 roku.

4. W czerwcu poraziła nas wszystkich (miłośników zabytków) wiadomość o nieprzyznaniu dotacji miejskiej dla Kościoła Pokoju w Świdnicy. Dotacja warunkowała otrzymanie funduszy na dalsze remonty tego wyjątkowego dzieła architektury i sztuki. Skrzynęliśmy się zatem – samotrzeć do działania (Arek, Anka i ja), i ruszyliśmy do Świdnicy kręcić serię parominutówek. Czuliśmy się trochę tak, jak musiał się czuć Christian Czepko. Nieudolnie zabiegaliśmy o fundusze, tworząc (równie nieudolnie, amatorsko i na amatorskim sprzęcie, ale z serca) serię pod tytułem „Miał nie przetrwać„. Wyszło jak wyszło, ale intencje mieliśmy szczere.

5. A potem „miało się ku Świętom”… Zatem – wspólnie z PolandbyLocals i z visitgdansk.com) odpalaliśmy Święta – a co nam z tego wyszło? Ha! Zachwyciły nas zabawki w Galerii Starych Zabawek przy ul. Piwnej, próbowaliśmy sportów zimowych i szukaliśmy skoczni w Oliwie ;). Trochę opowiadaliśmy o tradycjach świątecznych w Gdańsku… A zakończyliśmy sentymentalnie – legendą o miłości

6. W styczniu 2021 roku, w Instytucie Kultury Miejskiej, na zaproszenie Dominiki Ikonnikow „byłam uprzejma” zawalić i całkowicie położyć opowieść o cegłach. Opowieść była jednym z wielu wykładów nowego cyklu Akademii Gdańska. Miałam taki fajny temat, a taki był ze mnie nieudolny opowiadacz. Do końca dni moich będę się tego wykładu wstydziła. 😦

7. Dla Grano Hotels nakręciliśmy (z niezastąpioną ekipą PolandbyLocals) zimową serię o letnich atrakcjach Gdańska. I mimo chłodu, mieliśmy z tego niezwykłą radość. Czasem była to radość przesiąknięta zacinającym śniegiem, czy zmrożona wiatrem wciskającym się wszędzie. Szczególnie dotkliwy był ten uparty wiatr, kiedy musiałam się uśmiechnąć zamarzniętymi ustami. Albo, kiedy pomyliłam tekst, i trzeba było kręcić od nowa… 😉 . Spotykaliśmy się też z miłymi reakcjami przechodniów (jak urocza para z Ukrainy, kojarząca naszą ekipę z poprzednik filmików), co zdecydowanie rozgrzewało nasze prawie zamarznięte dusze. Zatem niezmiernie lubię tę mini ser pt. „Top Ten atrakcji Gdańska„.

8. Były też wyprawy poza Gdańsk – z PomorskieTravel (i oczywiście z PolandbyLocals).

Najpierw odkrywaliśmy pomorskie szlaki średniowiecza (zmieściły się tylko trzy i to w ogromnym skrócie, a przecież tak na dobrą sprawę moglibyśmy krążyć po województwie cały tydzień, a może nawet i miesiąc…).

W drugim filmie – „odkrywaliśmy” moje ukochane Żuławy.

Także w ramach kampanii Odkrywamy Pomorskie – już w kwietniu (szczęściarz, bo było już troszkę cieplej !! ;)) Arek Zygmunt kręcił z PolandByLocals fajny filmik o Słupsku, Krainie w Kratę, Swołowie i Klukach.

9. 7 maja 2020 roku, tuż przed kolejną rocznicą wejścia wojsk Armii Czerwonej do obozu Stutthof, miałam zaszczyt uczestniczyć we wzruszającej akcji w ramach projektu #ToMyJesteśmyPamięcią. Każdy z wolontariuszy otrzymał urywek wspomnień więźniów, którzy mieli szczęście dożyć wyzwolenia (czy oswobodzenia, czy jakkolwiek nazwiemy ten moment, w którym koszmar 2077 dni obozowych można było zaliczyć do historii, osobnym tematem jest czy faktycznie można było potraktować ten rozdział z życia jako li tylko historię…). Mnie dostał się urywek wspomnień Jaffy Kowarskiej. Z ogromnym wzruszeniem przeczytałam go do kamery. Kosztowało to parę prób, zanim udało się przeczytać bez ściśniętego gardła.

10. A w czerwcu miałam niesłychany zaszczyt i wielką przyjemność być członkiem jury wyjątkowego konkursu plastycznego. Zostałam także wytypowana do przeczytania werdyktu jury. Ot, jakich wzruszeń dostępujemy w biegu, po drodze…

11. Rok 2021 zamknęłam wraz z Dominiką Ikonnikow i Dzieckiem moim Młodszym ciekawym projektem Visit Gdansk. A zaczęło się wszystko bardzo prozaicznie. Ot, pewnego leniwego poranka (na FB), „przerzucałyśmy się” z Dominiką jakimiś ad hoc tworzonymi legendami. I pojawił się pomysł wspólnego napisania a może wydania czegoś takiego. Stare legendy po liftingu, a może także autorskie… I w to wszystko świetnie „wpasowało się” Visit Gdansk. Bo i Oni planowali takie przedsięwzięcie. Rozpoczęłyśmy wspólną przygodę. Były spacery, publiczne czytanie legend, konkurs z legendami w tle, a przedtem nagrania – w profesjonalnym studio.

* / *

Cała ta aktywność spotkała się z niesłychaną życzliwością (która mnie wciąż spotyka i jest niezwykle miła) i zainteresowaniem.