Kościół Mariacki w Gdańsku. Architektura

Pod koniec 2017 roku, nakładem Fundacji Karrenwall ukazała się świetna publikacja.

Kościół Mariacki w Gdańsku. Architektura.

To bardzo dobre i rzetelne opracowanie. A przede wszystkim – niezwykle potrzebne. Jako, że niewiele jest opracowań na temat tego Naj-kościoła.

Wydawałoby się, że tak znakomity przykład architektury i ideologii nie tylko religijnej, ale i mieszczańskiej, powinien być rozpracowany na dosłownie milimetry i sekundy długiego trwania.

A tymczasem, niestety trudno doszukać się takiego kompendium. Pewną próbą jest wciąż (już niedostępna na rynku) pozycja nieodżałowanego Księdza Infułata Stanisława Bogdanowicza. Dziś krąży jedynie w odpisach i w kserokopiach.

Album, o którym tu piszę, stanowi pewne uzupełnienie luki wydawniczej, jak pisze w swojej recenzji prof. Jakub Szczepański.

20180503_095348.jpg

Niestety zbyt rozbudowana została sekcja fotograficzna w porównaniu do opisowej, znacznie ważniejszej informacyjnie.

Fotografie przytłoczyły założenie publikacji, i powinny znaleźć się w zupełnie osobnym albumie, ze zminimalizowaną częścią opisową. Tutaj, mimo, iż wiele ze zdjęć faktycznie było nieznanych szerzej i są niezwykle ciekawe, jest ich zbyt dużo. To album o architekturze, a nie fotograficzny. Ale na pocieszenie za to dodam, w części opisowej znalazło się parę rewelacyjnych rysunków Macieja Kilarskiego.

Brakuje też notek biograficznych o autorach. Byłoby to znakomite uzupełnienie dobrych i ciekawych tekstów.  Ale są za to dobrze opracowane przypisy.  No cóż, „coś-za-coś” ma zastosowanie i tu…

Niesłychanym atutem wydawnictwa jest dwujęzyczny tekst: polski i angielski (dobre, rzetelne tłumaczenie angielskie). I to sprawia, że album jest niemalże strzałem w przysłowiową dziesiątkę! Wreszcie publikacja dostępna dla obcokrajowców, tak narzekających na zamknięcie językowe naszych wydawnictw.  Jeszcze, gdyby tak moje ukochane Muzeum Zamkowe w Malborku zechciało zainwestować w angielskie tłumaczenia znakomitych wydawnictw zamkowych, to byłby to już szczyt szczęścia…

Poniżej zamieszczam krótkie notki o Autorach, którzy sprawili, że zdecydowanie warto wydać 115 złotych na zakup tej publikacji:

Elżbieta Pilecka

Jacek Friedrich

Marcin Gawlicki

Jacek Kriegseisen

Arkadiusz Satniszewski

Jakub Szczepański

Polecam zakup, bowiem w oddziałach Muzeum Gdańska znajdują się pojedyncze egzemplarze.

UWAGA!!! Na moim komputerze nowa strona Muzeum otwiera się z alertem bezpieczeństwa. Nie wiem, czy to tylko u mnie, czy w ogóle coś szwankuje z zabezpieczeniem strony Muzeum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s