WAŻNE – apel do wszystkich.

Uwaga, Drodzy Czytelnicy mojego bloga.

Uwaga, Drodzy Podróżnicy, którzy podróżowali ze mną przez Polskę, Warmię z Mazurami, pomorskie, lub zwiedzali ze mną Toruń, Frombork, Olsztyn, czy Gdańsk…

Nigdy nie prosiłam o żadną pomoc. Ale sytuacja się zmieniła.

Słynny Kościół Pokoju w Świdnicy potrzebuje wsparcia finansowego.

Największy drewniany barokowy kościół w Europie ma fascynującą historię, o której można przeczytać TUTAJ. Krótko mówiąc – został zbudowany w XVII wieku po wojnie 30-letniej, aby przetrwać kilka lat. Mamy już XXI wiek, a kościół wciąż cieszy nasze oczy.

A właściwie tak oczy, jak i uszy, bowiem co roku odbywają się tam festiwale bachowskie. Kto lubi dźwięk organów, zrozumie, że ten wymiar fascynacji jest absolutnie ponadpoziomowy.

W 2001 roku to niezwykłe dzieło sztuki i architektury znalazło się na liście zabytków UNESCO w Polsce.

Od kilku lat ten historyczny zabytek architektury przechodzi ogromny program renowacji, finansowany w większości ze środków Unii Europejskiej. Jednak 15% całej kwoty musi zostać wniesione przez beneficjenta. W tym roku Kościół Pokoju jest w trakcie kolejnego programu restauracji, który rozpoczął się 2 lata temu.

I tutaj prosimy o pomoc.

W marcu, pomimo wcześniejszych obietnic, Prezydent Świdnicy wycofała dotację na prace konserwatorskie. Nie ma tu miejsca ani czasu na pisanie o politycznej lub osobistej przyczynie. Wystarczy powiedzieć, że taka decyzja oznacza katastrofę dla całego programu restauracji. Zgodnie z umowami przerwa lub zakończenie pracy jest niemożliwe.

Z powodu epidemii ten rok jest trudny dla wszystkich, w tym także dla miejsc kultury i sztuki. Z powodu całkowitego zamknięcia gospodarki w Polsce, a co za tym idzie – zamknięcia ruchu turystycznego – Kościół Pokoju nie ma odwiedzających, a zatem absolutnie nie ma dochodów. Ponadto wycofanie dotacji komunalnych stawia pod znakiem zapytania cały program restauracji.

To był powód, dla którego postanowiłam rozpocząć akcję zbierania funduszy.

Jako, że sama nie bardzo wiedziałam, jak się do sprawy zabrać, poprosiłam o wsparcie Kolegę, także przewodnika, z licznymi licencjami.

W ten sposób powstała akcja zbierania funduszy na Zrzutce.

Proszę o wsparcie finansowe dla tego wyjątkowego dzieła architektury.

Nie pozwólmy, żeby podzielił los wielu pałaców Dolnego Śląska, czy dawnych Prus Wschodnich. Zadbajmy o zabytek, który bez wsparcia nie da sobie rady.

Każda kwota się liczy. Dosłownie każda.

Gdyby tak 20 tysięcy osób wpłaciło tylko po 25 złotych – mielibyśmy już całą kwotę potrzebną na wkład własny!!!

Zegar niestety bezwzględnie mierzy czas do końca kolekcji. Pozostało niewiele dni.

Z góry dziękuję za KAŻDĄ wpłatę.